Dines Pontoppidan til Henrik Pontoppidan
3. juli 1876

[3.7.1876]

Min kjære Henrik.

Vi have modtaget begge Dine Breve til Hjemmet og læst det mellemliggende til Rohde – alle gode Gange 3 – og vi have ikke blot glædet os over Vorherres Forsyns Øje og Haand over og med Dig, men havt stor og ublandet Opmuntring af at følge Dig inde og ude, oppe og nede i Frost og Hede. Ja Gud med os og vi med Ham – saa have vi nok.

Alt er vel herhjemme. Erik og Knud besøgte Nykjøbing med hinanden, efter at vi vare reiste hjem. Hos Jensens boede de 3 Dage i Herlighed, men det vil ogsaa overraske Dig, at Jensens og Elisabeth saa indstændig opfordrede Knud til at følge dem paa en Reise til Schweitz og Norditalien, at han ikke kunde modstaae. Han kom saa i Fredags hjem fra Kjøbenhavn med Pik og Pak, var igaar med Inger [,] Kampmann og Marie ude at besøge Margrete og rejser imorgen til Nykjøbing for derfra med Dampskib at gaae til Rostok og Syd paa til Sv. og Italien. Det vil nu vise sig, om Du faaer Held til at møde Din Ven og Din Broder. [...]

Naar alt gaar godt med Hanspeter, som jeg skal tilføie i Brevet tilsidst, reiser han i Ferien til fætter Peter i Sverrig, saa at vi faae 3 Sønner udenlands paa eengang.

Moder har det særdeles godt efter sin Reise. Her er intet Nyt i Byen eller Fædrelandet af Betydenhed. Møder Du Rohdes, saa hils dem hjertelig fra os. [...]

Og saa, kjere Søn, Gud i Vold til vi sees efter Din Leilighed. 1000 Hilsner sendes Dig og 1000 Ønsker følge Dig.

Fader.