Den åbne medlemsliste

Pontoppidan Selskabet har per dags dato 136 medlemmer der har betalt kontingent for 2019. På opfordring har nedenstående sagt ja til at stå anført; følg linket på navnet for en uddybende visning af personen.

  • Jørgen Aabenhus Amanuensis, cand.mag., jaa(a)litcul.sdu.dk
  • Jesper Balsby direktør, cand.merc., jesper(a)balsby.net
  • Flemming Behrendt Publicist, cand.mag., mail(a)flemmingbehrendt.dk
  • Peter Bennedsen Koncernchef, peter(a)bennedsen.com
  • Lone Boesen cand.scient. (biologi), boesen_lone(a)hotmail.com
  • Birgitte Borgen lektor, borgenbirgitte(a)gmail.com
  • Jesper Brunholm , jesper(a)brunholm-scharff.dk
  • Carl Bryld Lektor, cand.med., crlbryld(a)gmail.com
  • Kirsten Brøchner Møller cand.ling.merc, larkir(a)gmail.com
  • Kirsten Bøggild pastor emeritus, kboeggild(a)hotmail.com
  • Vibeke Keller Bøgh lektor, vibeke.boegh(a)post.cybercity.dk
  • Annelise Christensen Lektor, cand.mag., annelise.chr71(a)gmail.com
  • Niels Christensen cand.mag., nichr.chri(a)gmail.com
  • Leif Christophersen fhv. lektor, cand.mag., christophersen.leif(a)gmail.com
  • Ole Damsbo advokat (H), Senior Counsel, ODA(a)horten.dk
  • Christian de Fine Licht Cand. theol., pastor emeritus, christian.licht(a)mail.com
  • Irene Edelgaard , edelgaardirene(a)gmail.com
  • Jeppe Eimose Waagstein , jeppe(a)eimose.dk
  • Palle Eriksen ,
  • Poul-Erik Friis-Larsen pens. skolebibliotekar, pefl(a)tdcadsl.dk
  • Gitte Anne Birgitte Frølich Lektor, cand.mag., gitte.froelich(a)gmail.com
  • Judy Gammelgaard Psykoanalytiker, cand.psych., judy.gammelgaard(a)psy.ku.dk
  • Kristian Gylling Præst, Kristian.gylling(a)post.tele.dk
  • Aksel Haaning Lektor, mag.art. ph.D., aksel(a)ruc.dk
  • Lene Haderup Chefkonsulent, cand.pæd., lenehaderup(a)gmail.com
  • Berit Hansen , berit614(a)gmail.com
  • Marlene Hastenplug Dansk lektor i Frankfurt, marlene(a)hastenplug.de
  • Louise Ostenfeldt Henriksen Adjunkt, lom(a)vucfyn.dk
  • René Herring Bibliotekar, rh(a)dsl.dk
  • Birgitte Hesselaa Ekstern lektor, cand.phil., b.hesselaa(a)gmail.com
  • Fritse Hove fhv. landsdommer, steen.hove(a)mail.dk
  • Inger Humle Jørgensen Cand.mag. Seminarielektor, ingerhumlejorgensen(a)gmail.com
  • Birgit Høgsbro cand.mag., fhv. bibliotekar, hogsbrolaursen(a)hotmail.com
  • Anneline Høier Litterær agent, anneli(a)annelihoier.dk
  • Gitte Holten Ingerslev lektor emeritus DPU/IUP, ghi(a)ghi.dk
  • Kirsten Ingvartsen cand.mag., ingvartsen.kirsten(a)gmail.com
  • Steffen Iversen , s.k.iversen(a)hotmail.com
  • Rasmus Jensen stud.theol., rasmusjensen(a)lavabit.com
  • Flemming Johansen Boghandler, Befl(a)c.dk
  • Steen Johansen , steenjohansen45(a)gmail.com
  • Gunnar Jørgensen , gunnarjoergensen(a)hotmail.com
  • Benny Jørgensen , blomstermaleriet(a)gmail.com
  • Michael Keldsen Advokat, mkel(a)gorrissenfederspiel.com
  • Esther Schat Kielberg cand.phil., estherk(a)mail.dk
  • Jørgen Kirkegaard Lektor, jkirkegaard70(a)gmail.com
  • Anne Birgitte Klange Rektor, ak(a)zahlesgym.dk
  • Ole Knudsen Forlagsredaktør, ole_knudsen(a)gyldendal.dk
  • Sanne Krarup Lærer, krarup.sanne(a)gmail.com
  • Simon Rohde Kure-Hamann Adjunkt, cand.mag., hamann84(a)live.dk
  • Karsten Kynde Datalog, cand.scient, karsten(a)kynde.dk
  • Dorthe Langager Cand.mag, dola1508(a)gmail.com
  • Kjeld Laursen b.a. russisk, pens. overlæge, hogsbrolaursen(a)hotmail.com
  • Ole Lemvig lektor emeritus, gerdogole(a)gmail.com
  • Gerd Lemvig lektor emeritus, gerdogole(a)gmail.com
  • Lasse Linholt Christensen , lasse.linholt(a)hotmail.com
  • Jørgen Ljungdalh Dramatiker, jorgen.ljungdalh(a)gmail.com
  • Henrik Loft Nielsen Cand. polyt., fhv. lektor, loft23(a)mail.dk
  • Søren Lund Cand.mag., nadaguiri(a)gmail.com
  • Annette Lundbak Krabbe Lektor, cand.mag., alundbak(a)gmail.com
  • Jette Lundtang Paulsen Civ. Ing. PhD, Jette.paulsen(a)gmail.com
  • Inge Lykkegaard , ingelykkegaard(a)live.dk
  • Kurt Lænkholm Cand.polit., kurtlaenkholm(a)hotmail.com
  • Rita Madsen folkepensionist, ritamadsen(a)hotmail.com
  • Anders Johan Hede Madsen , am(a)ruc.dk
  • Henrik Marcussen Overlæge, henrikmarcussen(a)outlook.com
  • Hans Christian Maribo Jensen læge, hcmaribo(a)hotmail.com
  • Lone Meyer , lonemeyer(a)dadlnet.dk
  • Dorthe Rud Michaelsen , dortherudmichaelsen(a)gmail.com
  • Dorrit Mondrup Seminarielektor, dorritmondrup(a)gmail.com
  • Eva Mondrup gymnasielektorlektor, evamondrup(a)hotmail.com
  • Ellen Møllesøe lektor, marievej(a)privat.dk
  • Inger Nansen Pens. lektor, Inger.nansen(a)gmail.com
  • Kristian Nellemann cand. merc., helenkrist(a)hotmail.com
  • Gitte S. Nielsen lektor, gittesn(a)mail.dk
  • Connie Nielsen cand.polit., connie-nielsen(a)live.dk
  • Thomas Nordby seminarielærer, thomas.nordby(a)mail.dk
  • Birgitte Nyborg Cand. phil., birgittenyborg47(a)mail.dk
  • Jes Nysten cand.theol, pastor emeritus, jes(a)nysten.dk
  • Kirsten Olrik Biologisk, Ph.D., kirsten.olrik(a)k-olrik.dk
  • Gita Pasternak forlagskonsulent, lektor, gita.pasternak(a)mail.dk
  • Birgit Petersson Speciallæge i psykiatri, B.Petersson(a)dadlnet.dk
  • Ulrik Hess Larsen Pilemand sognepræst, up(a)km.dk
  • Lise Præstgaard Andersen mag.art. lektor emeritus (SDU, lisepa(a)sdu.dk
  • Bo Rasmussen seminarielektor, fynbo1607(a)gmail.com
  • Grete Ringgaard , g.ringgaard(a)gmail.com
  • Kirsten Rod pastor emeritus, kirsten.rod(a)gmail.com
  • Johan Rosdahl Lektor, cand.mag., johanrosdahl14(a)gmail.com
  • Lise Rosendal Bang , louisebang(a)live.dk
  • Louise Rosendal Bang cand.mag. (dansk og didaktik), louisebang(a)live.dk
  • Søren Schou Professor em., mag.art., sts(a)ruc.dk
  • Claus Secher dr.phil., secher.claus69(a)gmail.com
  • Anette Skov Hansen Cand.mag., denekstrapostkasse(a)gmail.com
  • Annegrethe Skov Jensen cand. mag., sekretariatschef, annegretheskov(a)gmail.com
  • Jens Smærup Sørensen Forfatter, smaerup(a)post.tele.dk
  • Rie Sonne Sørensen lærer, BA i teologi, knuderiksorensen(a)hotmail.com
  • Jens Jakob Spliid lektor, cand.mag., js(a)marselisborg-gym.dk
  • Anne Steen Steensen Lektor, askhn(a)mail.dk
  • Henrik Sylvest , henriksylvest(a)stofanet.dk
  • Birgit Søndergaard , Birgitmails(a)gmail.com
  • Anders Christian Sørensen Cand.Merc.,
  • Knud Erik Sørensen Øjenlæge, dr.med., knuderiksorensen(a)hotmail.com
  • Christian de Thurah cand.mag, fhv. lektor, dethurah57(a)gmail.com
  • Rasmus Waterstradt Vangshardt cand.mag., rasmus_wa(a)hotmail.com
  • Annemarie Vesterdal cand.mag., annemarievesterdal(a)gmail.com
  • Jens Walter lektor emritus, jensbwalter(a)gmail.com
  • Ulla Windfeld , ullawindfeld(a)gmail.com
  • Kenneth Wöhlisfelt Journalist og redaktør, kenneth(a)melgaard-wohlisfelt.dk
  • Torben Ulrik Zahle , tuzahle(a)hotmail.com
  • Marianne Zandersen cand.mag. (engelsk og religion, mazandersen(a)gmail.com
  • Oliver Zeeberg Nielsen stud.mag., mr.mono(a)live.dk
  • Flemming Zimling direktør, f-zimling(a)webspeed.dk
  • Anne-Lise Østrup lektor, cand.mag., aloestrup(a)energimail.dk
  • Listen er sidst opdateret 27.9.2019